İlk Adım Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İlk adım ayakkabısı seçimi, bebeği dünyaya gelmeden annelerin aklını kurcalamaya başlar. Bebeklerini sıcak ve konforlu bir ortamda büyütmek isteyen her anne, bu tür bebek giyim ürünlerini incelemeye yönelir. Bebek ayakkabısı ilk adımlarını atmaya başlayan bebekler için zorunlu bir ihtiyaçtır. Fakat yenidoğan ve henüz yürümeye başlamamış bebeklerin de bebek patiği ya da bebek pandufu gibi ürünlere gereksinimleri bulunur. Bu bebek ayakkabıları bebeklerin ayaklarını soğuktan ve çeşitli dış etkenlerden korur. Ev içerisinde ya da dışarıya çıkarken bebeğinize giydirebileceğiniz bu ilk adım ayakkabıları ile bebeğinizi daima sıcak ve konforlu tutabilirsiniz.

İlk Adım Ayakkabısı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

En iyi ilk adım ayakkabısı, bebeğinizin güvenliği ve ayak konforu düşünülerek tasarlanan ayakkabıdır. İdeal bebek ilk adım ayakkabısı; esnek, ayağı sıkmadan saran, kaymayan, yere temas ettiğini hissettiren, pamuklu ve nefes alan bir yapıda olandır. İlk adım ayakkabısı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur. Bunları birlikte inceleyelim:

 

  • Öncelikle ortopedik ve yumuşak bir ürün seçmeniz önemlidir. Ayakkabının hem tabanı hem de diğer kısımları yumuşak yapıda olmalıdır. Böylece ayakkabı bebeğinizin ayağına hiçbir rahatsızlık vermez.

 

  • İlk adım ayakkabısının hafif yapıda olması gerekir. Hafif bir ilk adım ayakkabısı seçimi, bebeğin ayağında ekstra ağırlık oluşmasını önler. Bu sayede bebeğinizin kas ve kemik gelişimi de olumsuz etkilenmemiş olur.

 

  • Bebek ayakkabısı esnek yapıda olmalıdır. Bu sayede bebeğiniz hareket özgürlüğü sağlayarak hareketlerinin kısıtlanmasını önleyebilirsiniz.

 

  • Gerektiğinde gün boyu ayakta kalabilecek bu ilk adım ayakkabısı kız bebeklerin ve erkek bebeklerin anatomik yapısına uygun tasarıma sahip olmalıdır. Ella Bonna anatomik taban ilk adım ayakkabısı ile bebeğinizin sağlıklı adımlar atmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu tür ilk adım ayakkabısı bebeğinizin ayağında durduğu sürece rahatsızlık hissi vermez.

 

  • İlk adım ayakkabısı seçiminde ayakkabının tabanı, bebeklerin kayıp düşmesine sebep olmayacak şekilde yani kaymaz tabanlı olmalıdır. Böylece bebeğiniz seramik, parke gibi zeminlerde kaymadan yürüyebilir.

 

  • Bebeklerin cildi oldukça hassas bir yapıya sahip olduğundan ilk adım bebek ayakkabısının üretildiği malzemenin antialerjik ve doğal içerikli olması gerekir.

 

  • Bebek panduflarında ve patiklerde mutlaka bir iç astar bulunmalıdır. Nefes alan kumaşla tasarlanmış bir ayakkabı alırsanız, bebeğinizin ayağının terlemesine de engel olabilirsiniz.

 

  • İlk adım ayakkabısı kolay giydirilip çıkartılabilen bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu sayede bebeğinize ayakkabısını giydirip çıkarırken zorluk yaşamazsınız.

 

  • Ayakkabıda çıt çıt ya da lastik gibi unsurlar bulunması, ayakkabının bebeğin ayağından istemsizce çıkmasını önler. Böylece bebeğiniz yürürken ayakkabıya takılıp düşmez.

 

  • Bebeklerde ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de doğru ayakkabı numarasını bulmaktır. İlk adım ayakkabısı kaç numara olur sorusunun cevabı ise oldukça basittir. 10 aylık bebeklerin ayakları yaklaşık 12 cm’dir ve buna uygun ayakkabı numarası da 19 veya 20’dir. 12-18 aylık bebeklerin ayak uzunlukları ise yaklaşık 14 cm’dir. Bu bebekler için uygun ayakkabı numarası, 21 veya 22 olmaktadır. Yine de ilk adım ayakkabısı tavsiyesi olarak,sitemizde yer alan ölçülere göre seçim yapmanızı öneririz.

İlk Adım Ayakkabısı Hangi Malzemelerden Üretilmelidir?

Bebeklerde ilk ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de malzemenin doğal olmasıydı. Bebeklerin hassas cildine en uyumlu doğal malzeme ise organik pamuktur. Organik pamuklu kumaşlar, yazın serin kışın ise sıcak tutma özelliğine sahiptir. Ayağın aşırı ısınarak terlemesine sebep olmaz. Ayrıca ayaklarda kötü koku da oluşturmaz. Bu sayede bebeğinize güvenle giydirebilirsiniz. Esnek ve hafif yapısı sayesinde ayak hareketlerini kısıtlamaz, ağırlık hissi vermez. Bu özelliği sayesinde hem gündüz hem de gece kullanıma uygundur. Uyurken giydireceğiniz yumuşacık organik pamuk panduflar ile bebeğinizin huzurlu bir uyku uymasına yardımcı olabilirsiniz.

 

%100 doğal organik pamukla üretilen Ella Bonna bebek patiği ve bebek pandufu, bebeklerin hassas cildine uyumludur. Ayrıca geniş ayak ucu tasarımı sayesinde parmakları sıkmaz ve konfor sağlar. Parmakları ve ayağı sıkmayan tasarıma sahip ayakkabılar, bebeklerin ayaklarının sağlıklı gelişim göstermesini sağlar.

Yanlış İlk Adım Ayakkabısı Seçiminin Zararları Nelerdir?

Yanlış bedende ayakkabı seçimi, hassas vücuda sahip bebekleri olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle bebekler için ayakkabı seçimi yaparken bu konuya çok önem verilmelidir. Eğer seçtiğiniz ayakkabı bebeğinizin ayağını yeterli sıkılıkta sarıp kavrayamıyorsa, muhtemelen bebeğin ayağından çıkacaktır. Böyle bir durumda bebeğiniz yürürken aniden takılıp veya kayıp düşebilir. Bu yaştaki bebeklerin bütün vücut kısımları darbeye karşı oldukça hassastır. Bu nedenle İlk adım ayakkabısı seçimi yaparken düşmelerine sebep olmayacak ayakkabılar seçmeniz gerekir.

 

Ayakkabıların kaymaz tabanlı olmaması da bebeklerin parke gibi zeminlerde bile kayıp düşmesine sebep olabilir. Ayrıca yeri çok iyi tutan ayakkabılar da bebeklerin hareket etmesini zorlaştırabileceğinden tercih edilmemelidir. Diğer bir deyişle, yanlış ilk adım ayakkabısı seçimi nedeniyle bebeğinizin hareketlerini kısıtlayabilir ve düşmesine neden olabilirsiniz. Bu gibi olumsuz durumları önlemek için özenle tasarlanmış müslin bebek pandufları gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu panduflar iç ve dış mekanlarda giyilmeye uygundur.

 

Bebeklerde ayakkabı seçimi yaparken yumuşak tabanlı ve yumuşak dış yüzeyli ürünleri tercih etmeniz gerekir. Sert tabanlı ayakkabılar bebeklerin hassas ayaklarını acıtır ve gelişimlerini olumsuz etkiler. Esnek ve yumuşak bebek ayakkabıları, bebeklerin ayak kaslarının gelişimini sağlar. Ayrıca parmaklarının kavrama yeteneklerinin gelişmesini de destekler.

   

Bebekler için ilk adım ayakkabısı seçimi yaparken alınacak ayakkabı numarasına da dikkat etmek gerekir. Yanlış numara seçimi bebeklerin yürümesini olumsuz etkiler. Olması gerekenden küçük ve dar bir ayakkabı seçildiğinde bebeğin ayağı ve parmakları aşırı baskıya uğrar. Bu durum devam ederse ayakta şekil bozuklukları görülebilir. Olması gerekenden büyük ayakkabı seçimi ise bebeğin rahat yürümesini engelleyerek düşmesine sebep olur. Bu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak için sitemizde yer alan ölçülere uygun ilk adım ayakkabısı seçimi yapmanız gereklidir.

DİĞER BLOG YAZILARI

Yorum yap

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerekir.