OEKO-TEX

Standart 100 by Oeko-Tex ürün etiketi, aynı adla standardın spesifikasyonlarına uyulduğunu, potansiyel olarak zararlı kimyasallar için test yöntemleri ve sınır değerlerinin bir belgesini onaylar. Bu bağımsız test ve sertifikasyon sistemi, tekstil malzemelerine, ara ürünlere, üretimin tüm aşamalarında ve hazır tekstil ürünlerine uygulanabilir. Sertifikasyon için uygun öğelerin örnekleri, ham ve boyanmış bitmiş iplikler, kumaşlar, örgüler ve tüketim mallarıdır (her tür giysi, ev ve ev tekstili, yatak çarşafları, havlu kumaşlar, tekstil oyuncaklar ve daha fazlası).

GOTS - Global Organic Textile Standard

Bu standartın amacı, ham maddenin hasatından, çevresel ve sosyal duyarlılığa dayalığı üretim ve son tüketiciye güvence verebilecek bir etkitleme yapılmasına kadar tekstil ürünlerinin organik durumunu garanti altına alan gereksinimleri BielemeierGOTS, en az %70 organik doğal elyaf içeren ürünler için kullanılır. İşleme sürecinden başlayarak en son firmadan firmaya ticaretin son satıcısına kadar bütün üretim aşamaları sertifikalandırılmalıdır.

RCS Sertifikası

 

RCS, günümüzde Textile Exchange tarafından yürütülmektedir. Geri dönüştürülmüş girdi ve gözetim zincirinin üçüncü taraf sertifikasyonu için gereksinimleri belirleyen uluslararası ve gönüllülük esasına dayalı bir standarttır. Standardın en önemli amacı, ürünlerde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını artırmaktır. RCS, çeşitli sosyal ve çevresel işleme gereksinimleri ve kimyasal kısıtlamalar için ilave kriterler de içermektedir. Bu bağlamda, kurumsal sürdürülebilirlik hedefleri olan işletmeler için çok önemli bir çerçevedir.

BCI - Better Cotton Initiative

Uluslararası kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan BCI, dünyadaki en büyük pamuk sürdürülebilirlik programıdır. BCI üreticiden perakendeciye kadar birçok farklı paydaşın bir araya gelip, ortak hareket ederek pamuk üretiminin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmayı ve sektörün geleceğini daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen çok paydaşlı, uluslararası bir insiyatiftir.

V-Label sertifikası

Vegan sertifikası, içerisinde hayvansal bir bileşen olmayan ve üretiminde herhangi bir hayvanın herhangi bir şekilde sömürüye maruz kalmadığı çeşitli uygunluk değerlendirmeleri ve testleri ile kanıtlanan ürünlere, akredite kuruluşlar tarafından verilen sertifikadır.

OCS 100 Sertifikası

Organic Content Standart (OCS) yüzde 95-100 oranında organik madde içeren tüm gıda dışı ürünler için geçerlidir. Nihai üründeki organik madde varlığını ve miktarını doğrular ve kaynaktan nihai ürüne kadar ham madde akışını izler.

Kısacası; OCS Sertifikasıyla üretim yapmanız için en az %95 en fazla %100 oranında organik elyaf kullanmanız gereklidir. Kalan kısmı için herhangi bir elyaf kısıtlaması yoktur